Bedeniniz ve bebeğiniz doğuma hazır

Doğuma Hazırız

Doğum kolay bir deneyim değil. Fakat doğa bu durumun farkında… Bu yüzden siz ve bebeğiniz bu büyük olay için hazırlıklı ve tam teşekküllü yaratıldınız. Bedenleriniz şaşırtıcı biçimde eşzamanlı çalışır.

İş gücü Yoğun Doğum

Doğum sadece anne için değil, bebek için de zor iştir. Fakat küçük bebeğiniz şu ana kadar uzun bir zamandır bu güne hazırlanıyor; örneğin 35 haftalık gebelik süresi sona ermek üzere ve yolculuğunuzun sonuna gelmişsiniz; bebeğinizin doğum kanalından aşağıya yapacağı yolculuk sırasında başvurabileceği bir sürü numarası var… Kafatasını oluşturan tablalar henüz birbirlerine kaynamadı, bu nedenle kafatası kasılmalardan ve dünyaya açılan dar yoldan zarar görmeyecek kadar elastik. Küçük vücudu kıvrak ve çok dar yerlerden geçebilir. Ayrıca, plasentası tarafından bütün doğum boyunca korunmaya devam edecek ve son olarak sinir sistemi iyi ayarlanmış durumda. Sizin kasılmalarınız bebeğinizin sıvıyla dolu olan akciğerlerinin boşaltılmasına yardım edecek ve epinefrin salgılanması komutunu verecek. Epinefrin, hayati önem taşıyan, fetal kalp kanallarının kapanması ve beyaz kan hücrelerinin harekete geçmesi gibi doğum sonrası düzenlemelerini tetikleyen bir hormon. Her şey en ince detayına kadar düşünülmüş – bebeğiniz suyla kaplı dünyasını terk edip rahmin dışındaki yeni ve heyecanlı hayata karışmak için hazır.

Sondaj Sancısı

Bebeğiniz rahimden dışarı itilirken hissedeceği baskı onun tamamen yabancısı olduğu bir şey değil. Geçtiğiniz birkaç hafta boyunca, rahminiz ufak hareketlerle bu an için alıştırmalar yapıyordu. Doğum öncesi belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştı. Sizin hissetmiş ya da hissetmemiş olabileceğiniz Braxton Hicks'ler ya da “yalancı” kasılmalar. Doğum sırasındaki kuvvetli kasılmalar sadece bebeğinizin alışık olduğu kasılmaların daha kuvvetlileri. Bebeğinizin bedeni, kanına karışan hormonların etkisiyle, otomatik olarak doğum sürecinin gerektirdiği şeylere tepki verecek. Bu gelişmeler onun enerji düzeylerini düzenlemesine ve optimum kalp atış hızına ulaşmasına yardım edecek. Genellikle bebeklerin kalp atışları kasılmalar sırasında yavaşlar ve kasılma bittiğinde ise tekrar hızlanır ve her yeni kasılmada bu süreç tekrar eder. Bebeğinizin kalp atışı onun doğum süresince nasıl olduğunu gösterir, bu nedenle de bazen doğum sırasında ekrandan izlenmesi gerekebilir. Eğer bu sizin de başınıza gelirse, endişelenmeyin. Doktorunuz sadece bebeğinizin mutlu olduğundan emin olmak istemektedir.

Çerez Onayı