39 haftalık gebelik

39 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Hormon yardımcıları. Bebeğinizin endokrin sistemi, doğum sırasında, hayatındaki en yüksek stres hormonlarını salgılayacaktır. Bebek uterustan çıktığı zaman bu hormonlar plasentanızın yardımı olmadan vücut sistemlerini yönetmesini sağlayacaktır. Bu büyük değişiklikler çok fazla çaba ve enerji gerektirse de küçüğünüz buna hazır olacaktır.

İlk minik nefesler. Bebeğinizin akciğerleri, doğduğu ana kadar gelişmeye devam eder. Akciğerler, bebek ilk nefesini aldığında hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek için surfaktan üretmeye devam eder.

embryoimage-week39-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

39 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Doğru mu yanlış mı? Düzensiz şekilde ve pozisyon değiştirdiğinizde ya da yürüdüğünüzde kaybolan kasılmalarınız varsa muhtemelen yalancı doğum sancısı yaşıyorsunuzdur. Bununla birlikte yalancı sancılar birkaç dakika içinde gerçek doğum sancısına dönüşebilir. Kasılmalar arasındaki süreyi dikkatle izleyin. Düzenli aralıklarla ve en az bir saat boyunca 5 dakikalık aralar ile olmaya başlayınca doktorunuzu, ebenizi veya hemşirenizi arayın. Suyunuz boşalırsa yola çıkma vakti gelmiştir!

Ağrılar sancılar. İlaç kullanımı söz konusu olduğunda çok sayıda seçeneğiniz vardır. Kimisi hafif bir rahatlama ararken kimi kadınlar olabildiğince fazla sıkıntıyı engellemek ister.

Bunları biliyor musunuz? Plasentanızda dolaşan kanın, doğumdan sonra enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olmak için bebeğinizle antikor paylaştığını biliyor musunuz? Bu antikorlar, bebeğin uterusta olabildiğince uzun süre kalmasının bir diğer avantajıdır. Ayrıca bebeğinizi emzirirseniz sütünüz de ilave antikor sağlayacaktır.

39 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Yalancı doğum olup olmadığını anlamak için doğum sancılarının saatini ve sıklığını not edin.

  • Seçtiğiniz bebek isimlerini eleyerek listeyi son haline getirin.

  • Diğer annelerle doğum tecrübeleri üzerine konuşun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı