Your baby is the size of an eggplant

23 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Sesler duyuluyor. Kulaklardaki kemikler sertleştiği için bebeğiniz artık sesinizi duyabilir. Bebeğinize kitap okuyarak, onunla konuşarak ya da şarkı söyleyerek bebeğinizi şımartın. Bebeğiniz sesinizi ne kadar çok duyarsa doğduğunda sesiniz o kadar tanıdık gelecektir.

Süper kese. Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı, sağlıklı bir yenidoğanın büyümesi için kusursuz ortamdır. Tuzlu sıvı bebeği sıcak tutar, enfeksiyonlara karşı korur ve gelişmekte olan vücuduna antrenman yaptıracak kadar yüzdürücüdür. Bu noktada su kesesi her üç ila dört saatte bir yenilenen yaklaşık yarım litre sıvı içerir.

embryoimage-week23-700_no_text

23 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Ders saati. Doğuma hazırlık derslerinin çoğu, gebeliğin 32. haftası civarında başlamak üzere tasarlanmıştır. Bebeğinizin erkenden sahneye çıkmaya karar vermesi ihtimaline karşılık doğum tarihinizden en az birkaç hafta önce biten bir kursa yazılmak iyi fikirdir.

Demir gibi. Çoğu kadın gebe kalmadan önce hafif anemiktir ve gebelik sırasında kadınların yaklaşık yüzde 20'si demir eksikliği anemisi tedavisi görür. Bunun belirtileri arasında yorgunluk, zayıflık, nefes darlığı ve bayılma nöbetleri yer alır. Kırmızı et, ciğer, şekerkamışı şurubu, yeşil mercimek gibi demir açısından zengin gıdalar ve ıspanak ve karalahana gibi yapraklı yeşil sebzeler tüketerek aneminizi tedavi edebilirsiniz.

Preeklampsi kontrolü. Tansiyonunuz çok yüksek ise, doktorunuz, yüksek kan basıncı, ödem (şişme) ve idrarda protein ile kendini gösteren bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi gözetimi yapmak isteyebilir. Bu rahatsızlık gebe kadınların yaklaşık yüzde 7'sini etkiler ve erken tanı kritik önem taşır. Preeklampsi tedavi edilmezse plasentanıza giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı veya ellerinizin ve ayaklarınızın aniden şişmesi gibi preeklampsi belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğinizin kilosu önümüzdeki dört hafta içinde iki katına çıkacaktır, ama şimdi yağ gelişimi tamamlanıncaya kadar cildi vücut üzerinde gevşek bir şekilde duracaktır. Bebeğiniz ayrıca sesinizi de duyabilir, bu yüzden onunla konuşmaya veya şarkı söylemeye zaman ayırın – doğduğunda sesinizi tanıyacaktır!

23 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Bebeğinize şarkı söyleyin, onunla konuşun ve kitap okuyun.

  • Diyetinizin demir açısından zengin olmasını sağlayın.

  • Uyurken belinizi bacaklarınızın arasına bir yastık alarak destekleyin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: