10 haftalık gebelik

10 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Dinleyin. Şu anda bebeğinizin kulakları başın daha alt kısmındadır, ama kafa büyüdükçe doğru noktaya geleceklerdir.

Görüş arayışı. Bebeğinizin gözleri de gelişmektedir. Temel optik yapı artık yerindedir ve göz kapakları, hâlâ kafanın yan taraflarında bulunan gözleri örtmeye başlamıştır.

Tam diş. Bebeğinizin ilk dişleri ancak doğumdan birkaç ay sonra dişetinden çıkacaktır, ama minik diş tomurcukları çoktan oluşmaya başlamıştır.

embryoimage-week10-700_no_text

10 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Kafein alışkanlığını bırakın. Çoğu sağlık uzmanı, beslenmenizden kafeini tamamen çıkarmanızı ya da azaltmanızı tavsiye eder. Kafein, diüretik (idrar söktürücü) olduğu için vücudunuzun susuz kalmasına da neden olabilir. Günlük kahvenizi veya gazlı içeceğinizi tüketmeniz gerekiyorsa sıvı kaybını telafi etmek için fazladan su içmeye dikkat edin.

Dolaşım bilgileri. Gebeliğinizin bu aşamasında kalbiniz damarlarınızda daha fazla kan pompalamaya başlar. Öyle ki 32. haftada vücudunuzda yüzde 40 ila 50 daha fazla kan dolaşmakta, bunun da çoğu uterusa ve plasentaya gönderilmektedir. Şimdi kan akışınızı iyileştirmek için önlemler almak, gebeliğinizin ileri aşamalarında varisleri önlemeye yardımcı olabilir. Her gün yürümek , sol tarafınıza doğru uzanmak, bacaklarınızı yükseltmek (dizlerinizi destekleyerek) ve bacaklarınızı üst üste atmadan oturmak, dolaşımınızın yavaşlamasını önlemeye yardımcı olur.

Bunları biliyor musunuz? Göbek bağı olarak şekillenen plasenta uzamaktadır. Bebeğiniz de hızla büyümekte, bir insan vücudu şeklini almaktadır. Minik diş tomurcukları oluşmakta, kaşlar bile büyümeye başlamaktadır!

10 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Kafeini diyetinizden çıkarın ya da azaltın.

  • Yürüyerek, bacaklarınızı uzatarak ya da sol tarafınıza yatarak kan dolaşımını arttırın.

  • Yeterince uyuduğunuzdan ya da dinlendiğinizden emin olun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı