Your baby is the size of a head of lettuce

28 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Son hafta içinde bebeğiniz ilk defa gözlerini açmıştır. Bu haftada karnınıza parlak bir ışık tutarsanız gözlerini açıp başını ışıktan öteye bile çevirebilir.

Açık seçik. Bebeğinizin beyin dalgaları, ortamdaki seslere tepki verdiğini gösterir. Uyku sırasında farklı kalıplar da görülmeye başlanmıştır. Bu uyku döngüleri, doğum tarihi yaklaştıkça daha net ve belirgin hale gelecektir.

Bir nefes. Bu, bebeğinizin akciğerlerinin gelişiminde hayati önem taşıyan bir aşamadır. Bebek ilk soluğunu aldığında akciğerleri kan damarlarına oksijen gönderecek, buradan da vücudu içinde dolaşıma girecektir. Bebeğiniz aynı zamanda hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek, bu sayede doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmek için surfaktan üretmektedir. Solunum boruları olgunlaşmakta, gittikçe küçülen dallara ayrılmaktadır.

embryoimage-week28-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

28 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Rh takibi. İlk kan testleri Rh negatif olduğunuzu göstermişse bebeğinizin Rh pozitif olması riskine karşı bu haftada bir Rhogam aşısı olacaksınız. Bu aşı, bebeğin kan hücrelerinin sizin dolaşımınıza girmesi durumunda vücudunuzun antikor üretmesine engel olacaktır. Bebeğinizin Rh durumu doğumdan hemen sonra test edilecektir; pozitif çıkarsa gelecekteki gebelikleri korumak için size bir tane daha Rhogam aşısı yapılacaktır.

Gebelik damgası. Gebeliğiniz ilerledikçe karnınızda, göğüslerinizde, kalçalarınızda ve uyluklarınızda çatlaklar görünebilir. Çoğu uzman bundan kaçınmak için yapabileceğiniz bir şey olmadığı konusunda hemfikirdir, yine de krem ya da yağ sürmenin bir zararı da olmayacaktır. Genetiği suçlayın–annenizde olmuşsa büyük ihtimalle sizde de olacaktır. İyi haber? Çatlaklar genellikle doğumdan sonra kaybolur.

İki sol ayak. Değişen ağırlık merkeziniz, gevşeyen eklemlerinizle birlikte masalara çarpmanıza veya ayak parmaklarınıza takılıp düşmenize neden olabilir. Düz ayakkabı giyip yavaşlayarak bunları sınırlandırmayı deneyin.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğinizin gözleri açılmaya, hatta göz kırpmaya başlamıştır! Karnınıza bir fener tutarsanız bebeğiniz tekme atarak yanıt bile verebilir.

Anneler için hızlı bir ipucu: Çatlaklar mı görüyorsunuz? Bunları bütünüyle ortadan kaldıramazsınız, ama kilo almayı azaltarak, sağlıklı beslenerek, bol su içerek, düzenli egzersiz yaparak ve cildinizin kuruluğunu veya kaşınmasını azaltmak için krem sürerek minimuma düşürebilirsiniz. Gebeliğiniz sona erdikten sonra çatlaklarınız kırmızı renkten gri renge solacaktır.

28 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Cildinizde kaşıntı oluyorsa krem ya da losyon kullanın.

  • Düşmelere ya da tökezlemelere karşı topuklu yerine düz ayakkabıları tercih edin.

  • Doğum esnasında yanınızda kimin olmasını istediğinize karar verin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: