12 haftalık gebelik

12 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Tırnaklar göründü. O minik tırnak yatakları tırnak oluşturmaya başladı, tırnak makaslarını hazırlayın. Bebeklerin büyük bir kısmı uzun tırnaklarla doğar, bunların da doğumdan sonra kısa süre içinde kesilmesi gerekir.

Parçalar yerli yerinde. Bebeğinizin gelişimi için gerçek anlamda kritik olan dönem yaklaşıyor. Bu haftanın sonuna kadar tüm vücut parçaları yerli yerinde olacak; genital organları bile gelişmiş olacak (yine de cinsiyeti belirlemek için hâlâ çok erken).

Işıklar kapanıyor. 12. haftada göz kapakları oluşmuştur ve kapanacaktır. İkinci üç ayın sonuna kadar bunlar birleşik şekilde kalacaktır.

embryoimage-week12-700_no_text

12 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Beni besle! Bütün o sipariş menülerini ortadan kaldırın: iştahınız geri geldi! Bu hafta civarında kadınlar, "bebeğin acıktığını" hissettiklerini söylüyor. Yeterince yemeye ve sağlıklı bir beslenme sürdürmeye dikkat edin, ama öte yandan "iki kişilik yemeniz" gerekiyor diye de düşünmeyin.

Neler normal, neler değil? Bebeğinizi beslemek için kan hacminiz arttıkça dişetlerinizin hassaslaştığını hissedebilir ve fırçalarken ya da iple temizlerken kanadığını görebilirsiniz. Her ne kadar bu rahatsız edici bir durum olsa da tamamen normaldir.

Bunları biliyor musunuz? Bu haftanın sonunda tüm kritik vücut parçaları ve sistemleri oluşmuş olacaktır. Son üç hafta içinde bebeğinizin boyu da iki katına çıkmıştır! Genital organlar oluşurken hâlâ cinsiyeti belirlemek için çok erkendir. Bebeğinizin yüzü de bir insan profiline dönüşmüştür…bebek kime benzeyecek?

Anneler için hızlı bir ipucu: Sabah bulantılarınız kayboldukça et, tavuk ve balık (protein), sebze ve meyve (vitaminler ve mineraller) ve süt ürünleri (çocuğunuzun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan kalsiyum) içeren dengeli bir diyet ile beslenmeye dikkat edin. Unutmayın: “iki kişilik beslenmeniz” gerektiğini söyleyen kulaktan dolma laflar, iki katı yemek yiyeceğiniz anlamına gelmez!

12 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • İştahınız geri dönmüş olsa da sağlıklı beslenmeye devam edin.

  • Diş etlerinizde hassasiyet olsa bile fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin.

  • Bebek harcamaları için bütçe ayırmaya başlayın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı