30 haftalık gebelik

30 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

İlerleme kaydediyor. Bebeğinizin beyni inanılmaz gelişmesine devam eder. Bu haftada beyin o ayırt edici kırışık görünümünü kazanmaya başlar. Bu kırışıklıklara kıvrım adı verilir ve beynin daha fazla beyin hücresi barındırmasına olanak sağlar. Bebeğinizin vücudunu kaplayan son derece ince tüy olan lanugo kaybolmaya başlar.

Paylaşılan bir yemek. İçtiğiniz sütten gelen kalsiyum doğrudan bebeğin kemiklerinin oluşumuna gider. Benzer şekilde doğum öncesi vitaminlerden ve yediğiniz demir açısından zengin sebzelerden aldığınız demir de bebeğiniz altı ila dokuz aylık oluncaya kadar dayanan demir rezervini takviye eder. Bebeğinizin tüm vücudunda sağlıklı hücre büyümesini desteklediği için protein de çok önemlidir.

embryoimage-week30-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

30 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Yedi aylık kaşıntı. Karnınızda gerilen cilt kaşınmaya başlayabilir. Bu kaşıntı, gebeliğin bir başka yan etkisidir, ama unutmayın ki kaşımak durumu daha da kötüleştirecektir. Bunun yerine nemlendirici bir losyonla karnınıza masaj yapmayı deneyin.

Dr. Doğruyu aramak. Bebeğiniz için bir çocuk doktoru, aile doktoru veya pratisyen hemşire aramaya başlamak için çok erken değil. –Aslında ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Çok sık görüşeceğiniz için (özellikle bebeğinizin ilk yaşı içinde) hepinizin içinize sinen bir sağlık uzmanı bulmak önemlidir. Arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin ve her biriyle görüşmeye zaman ayırın.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğiniz gerçekten kilo almaya başladı. Gebeliğin kalan haftaları boyunca bebeğiniz iki ila üç kat kilo alacaktır! Bunun sonucunda da gebeliğinizin bu dönemi sizin de en çok kilo aldığınız zaman olacaktır.

30 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Bebeğinizin gelişimine destek olmak için kalsiyum, demir ve protein alımınızı ihmal etmeyin.

  • Karnınızı kaşımayın, bunun yerine losyon kullanarak hafif masaj yapın.

  • Doğum dersi alarak, öğrendiklerinizi evde tekrarlayın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı