37 Haftalık Gebelik: Düşünülecekler, Bebek Gelişimi, Pozisyonu & Görüntüsü

37 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olması ve kan şekeri seviyelerini dengede tutması için günde 15 gram yağ almaya devam edecektir. Beyin ve kafatası da büyümeye devam etmektedir.

İnişle rahatlama. Bebeğiniz bu günlerde daha aşağıda mı oturuyor? –Hafifleme veya angajman–adı da verilen bu düşüş, bebeğinizin doğumundan birkaç hafta önce meydana gelebilir. Yeni, daha aşağıdaki konum, akciğerleriniz ve diyaframınız üstündeki baskıyı azaltarak nefes almanızı kolaylaştırır.

embryoimage-week37-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

37 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Değiş tokuş. Bebeğinizin aşağı düşmesinin iyi tarafı tekrar nefes alabilmenizdir. Kötü tarafı ise alt karnınızda ve leğen kemiğinizde hissettiğiniz ilave baskıdır. Ayrıca bebeğiniz düştükçe ağırlık merkeziniz de–tekrar–değişir, bu yüzden eskisine göre daha sakar olabilirsiniz.

Çantayı hazırlayın! Bebeklerin sadece yüzde beşi tam tarihlerinde doğar, bu yüzden bebeğinizin erken gelmeye karar vermesine karşı kapının yanında hazır bir çanta tutun. Temel eşyaları koyun: rahat bir gecelik veya pijama, rahat bir elbise, kaymaz terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemeleri ve hem siz hem de bebeğiniz için eve giderken giyeceğiniz kıyafetler.

Yakın takip. Doktorunuz, haftalık doğum öncesi ziyaretlerinizde leğen kemiği muayeneleri yapmaya başlayabilir. Rahim boynunuzun genişlediğini mi (açıldığını) yoksa daraldığını mı (inceldiğini) kontrol edecek, doğum sancısı belirtilerine bakacaktır. Çoğu kadında doğum sancıları başlamadan genişlemeye başlarken kimi kadınlarda hastaneye gitme vakti gelinceye kadar hiçbir doğum sancısı belirtisi göstermez.

Bunları biliyor musunuz? 37. haftada bebeğinizin “erken doğum kabul edildiğini duyabilirsiniz.” Her ne kadar bebeğiniz uterus dışında yaşayacak kadar olgunlaşmış olsa da kilo almak ve akciğerlerinin ve beyninin biraz daha olgunlaşmasını sağlamak için önümüzdeki 3 haftaya ihtiyacı vardır.

37 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Bebeğinizin aşağı doğru kaydığı bugünlerde üzerinizdeki baskının azaldığını hissedebilirsiniz.

  • Hastane çantanızı hazırlayın ve kapıya yakın bir yere koyun.

  • Bebeğiniz doğduktan sonra yemek üzere buzlukta yemek stoklayın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı