Ay Ay Gebelik: Dokuzuncu Ay

Evet! Artık gebeliğinizin son ayındasınız ve bebeğiniz her an doğabilir. Çoğu kadın 38 - 42. haftalar arasında doğum yapar ve çok az bebek tam zamanında doğar.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayında Sık Görülen Belirtiler

Gebeliğinizin son ayında yaşayabileceğiniz normal belirtilerin bazıları şunlar:

 • İdrara sık çıkma

 • Sümüksü vajinal akıntı

 • Artan vajinal akıntı

 • Sırt ağrısı

 • Ciltte kaşıntı

 • Pelvik baskı

 • Göğüslerden süt sızıntısı

 • Yüzde kıllanma artışı

 • "Hafifleme" —bebeğiniz aşağıya indiği için nefes almanız kolaylaşır

 • Bebeğin hareketlerinde azalma

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

Gebeliğin Dokuzuncu Ayı: İçerideki ve Dışarıdaki Değişimler

Bebeğinizin Gelişimi: Bebeğinizin, alacağı ilk nefese ve çok önemli olan ilk ağlayışına hazırlanan akciğerleri, doğum anına kadar gelişir. Yakında bu ufaklığın ne kadar büyük bir yaygara çıkarabileceğine şaşıracaksınız.

Gebeliğinizin son ayında, bebeğiniz baş aşağı dönmüş olur. Eğer ters pozisyondaysa ayaklar ya da popo kısmı aşağıdaysa, doktorunuz çevirmeyi deneyebilir ya da sezaryen önerebilir.

Vücudunuzdaki Değişimler: Kendinizi ağırlaşmış, yorgun ve sabırsız hissedebilirsiniz —hatta hiçbir pozisyonda rahat edemediğiniz için otururken ya da yatarken yerinizde duramayabilirsiniz. Ayrıca bazı anne adayları vücut doğuma hazırlandığı için, enerji patlaması yaşayabilirler.

Olumlu değişimlerden biri, bebek pelvisin aşağılarına doğru indiği için akciğerlerinizdeki baskının azalmasıyla nefes almanızın biraz daha kolaylaşması olacaktır. Ancak aynı nedenle idrara çıkma sıklığınız artabilir.

Bu son dönemde kramp ya da kasılma hissederseniz, alıştırma kasılmalarıyla gerçek kasılmalar arasında fark olduğunu unutmayın ve kasılmalar arasındaki zaman aralıklarını not edin. Doğurmak üzere olduğunuzu düşünürseniz, doktorunuzu arayın ve belirtilerinizi iletin.

Bebeğiniz 40. Haftada doğmamış olursa, doktorunuz 41 ve 42. haftalarda sizi ve bebeğinizi daha yakından takip edecektir. Doktorunuzla doğumu başlatıp başlatmamayı ve doğum zamanını tartışabilirsiniz. Bebeğiniz 42. haftanın sonunda doğmamış olursa, muhtemel riskleri azaltmak için doktorunuz doğumu başlatmayı önerebilir.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayı İçin Kısa Bir Liste

 • Bakıcı ayarlama: Yenidoğanınızı eve getirdikten sonra çocuk bakımına ihtiyacınız olabilir. Varsa daha büyük çocuklarınız için kısa süreli ya da yenidoğan bebeğinize sonraki aylar için uzun süreli bakıcıya ihtiyaç duyabilirsiniz.

 • Son hazırlıklar: Gebeliğin dokuzuncu ayında, “nesting” olarak adlandırılan, evinizi bebeğinize hazır etmek için dayanılmaz bir arzu duyma hissini yaşayabilirsiniz. Gebeliğinizin son günleri ya da haftalarını son hazırlıklara ve evinizi olmasını istediniz gibi hazırlamaya ayırabilirsiniz. Bu kısa dönemli enerji artışını fazladan yemek pişirip dondurucuya atma, temizlik ya da bebek malzemelerini, örneğin bebek bezlerini stoklamaya kullanabilirsiniz.

 • Hastane ziyaretlerini ve bebek duyurusunu planlayın: Hastanede yanınızda kimleri istediğinizi, yardım ve ziyaret tekliflerini nasıl yanıtlayacağınızı düşünün. Doğum sonrasında yapacak çok şeyiniz olacak, bu yüzden doğumu arkadaşlarınız ve ailenize nasıl duyuracağınıza karar vermenin şimdi tam zamanı.

 • Bebeğinizin ismine karar verin: İçinize sinen bir isim bulmakta zorlanıyorsanız ya da bulduğunuz isimle ilgili kararınız son anda değiştiyse, doğru ismi bulmak için Prima Bebek İsimleri Sözlüğü’nü deneyin.

 • Uyuyun: Yapılacaklar listesini bir kenara koyup, olabildiğince uyumaya çalışın. Sadece dinlenmeyin, kendinizi şımartın. Bu sizin sadece size ait son zamanlarınız olabilir, o yüzden pedikür ve ayak masajı yaptırın, güzel bir film izleyin, eşinizle ve sevdiklerinizle baş başa huzurlu vakitler geçirin. “Bebeksiz” son birkaç gününüzün tadını çıkarın.

 • Gebelik hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için kaydolun.

Çerez Onayı