4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

Evet! Artık gebeliğinizin son ayındasınız ve bebeğiniz her an doğabilir. Çoğu kadın 38 - 42. haftalar arasında doğum yapar ve çok az bebek tam zamanında doğar.

Gebeliğin Dokuzuncu Ayında Sık Görülen Belirtiler

Gebeliğinizin son ayında yaşayabileceğiniz normal belirtilerin bazıları şunlar:

 • İdrara sık çıkma
 • Sümüksü vajinal akıntı
 • Artan vajinal akıntı
 • Sırt ağrısı
 • Ciltte kaşıntı
 • Pelvik baskı
 • Göğüslerden süt sızıntısı
 • Yüzde kıllanma artışı
 • "Hafifleme" —bebeğiniz aşağıya indiği için nefes almanız kolaylaşır
 • Bebeğin hareketlerinde azalma

Gebeliğin Dokuzuncu Ayı: İçerideki ve Dışarıdaki Değişimler

Bebeğinizin Gelişimi: Bebeğinizin, alacağı ilk nefese ve çok önemli olan ilk ağlayışına hazırlanan akciğerleri, doğum anına kadar gelişir. Yakında bu ufaklığın ne kadar büyük bir yaygara çıkarabileceğine şaşıracaksınız.

Gebeliğinizin son ayında, bebeğiniz baş aşağı dönmüş olur. Eğer ters pozisyondaysa ayaklar ya da popo kısmı aşağıdaysa, doktorunuz çevirmeyi deneyebilir ya da sezaryen önerebilir.

Vücudunuzdaki Değişimler: Kendinizi ağırlaşmış, yorgun ve sabırsız hissedebilirsiniz —hatta hiçbir pozisyonda rahat edemediğiniz için otururken ya da yatarken yerinizde duramayabilirsiniz. Ayrıca bazı anne adayları vücut doğuma hazırlandığı için, enerji patlaması yaşayabilirler.

Olumlu değişimlerden biri, bebek pelvisin aşağılarına doğru indiği için akciğerlerinizdeki baskının azalmasıyla nefes almanızın biraz daha kolaylaşması olacaktır. Ancak aynı nedenle idrara çıkma sıklığınız artabilir.

Bu son dönemde kramp ya da kasılma hissederseniz, alıştırma kasılmalarıyla gerçek kasılmalar arasında fark olduğunu unutmayın ve kasılmalar arasındaki zaman aralıklarını not edin. Doğurmak üzere olduğunuzu düşünürseniz, doktorunuzu arayın ve belirtilerinizi iletin.

Bebeğiniz 40. Haftada doğmamış olursa, doktorunuz 41 ve 42. haftalarda sizi ve bebeğinizi daha yakından takip edecektir. Doktorunuzla doğumu başlatıp başlatmamayı ve doğum zamanını tartışabilirsiniz. Bebeğiniz 42. haftanın sonunda doğmamış olursa, muhtemel riskleri azaltmak için doktorunuz doğumu başlatmayı önerebilir.

Hamilelik Kaç Ay Sürer?

Gebelikler dokuz ay sürer diye biliyorsunuz, değil mi? Sayılır. Gebelikler, genellikle son adet döneminizin ilk gününden itibaren hesaplanarak 40 hafta (neredeyse 10 ay) sürer. Ama bebeklerin birkaç hafta erken ya da geç gelmesi de görülmemiş durumlar değildir. Ayrıca bazen tam olarak gebe kalınan zamanı belirlemek de zordur. O yüzden, tüm bu değişkenlerle birlikte, “dokuz ay” sadece kabataslak bir süredir.

Gebeliğin aylardansa haftalarla ölçülmesinin ve “12. hafta”, “32. hafta” gibi söylemler duymanızın nedeni budur. Ayrıca “gebelik trimesterleri”ni de sıkça duyacaksınız. Üç gebelik trimesteri şunlardır:

Peki kaç aylık hamile olduğunuzu nasıl saptayacaksınız? Bunu hesaplamanın farklı yolları var, ancak çoğunlukla 5-8. hafta arasında bir aylık hamile sayılırsınız -bunlar ilk adet gecikmenizi izleyen haftalardır. Unutmayın, yine de bu ilk ay olarak anılan dönemden birkaç hafta önce hamile kalmış olacaksınız.

Doğum Tarihi Hesaplayıcı: Gebeliğin birinci ayında, bebeğinizin ne zaman geleceğini öğrenmek için dayanılmaz bir arzu duyarsınız. Prima Doğum Tarihi Hesaplayıcısı, yaklaşık zamanı belirlemek için kullanışlı bir araçtır. Adetleriniz düzensizse ya da son adetinizin ilk gününü hatırlayamıyorsanız, doktorunuz gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuza dair bir değerlendirme yapabilir.

Gebeliğin İlk Ayı İçin Kısa Bir Liste

 • Hamile olup olmadığınızı anlayın: Evde yapılan gebelik testleriyle hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu testler genellikle adetinizin gecikmesinden birkaç gün ya da bir hafta sonra yapılınca daha güvenilir sonuç verir.
 • Doktor kontrolünden geçin: Hamileliğinizi, human koryonik gonadotropin (hCG) hormon seviyenizi ölçen testler de dahil olmak üzere bazı testlerle doğrulayabilecek olan doktorunuza başvurun. Doktorunuz ayrıca bundan sonraki dokuz ay boyunca düzenli olarak gitmeniz gereken kontrol randevularınızı da düzenleyecektir.
 • Beslenme: Doktorunuza gebelik sırasında sağlıklı beslenme ve hangi vitamin ve besin takviyelerinin sizin için doğru olabileceği konusunda danışın.
 • Sağlığınıza odaklanın: Sigara ve alkol kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklarınızı bırakmaya ve stres seviyenizi azaltmaya çalışın.
 • Hislerinizi tartın: Bu, duygusal bir dönem. Envai çeşit fiziksel belirti ve gebeliğin getirdiği bir duygusallık yaşayabilirsiniz. Dinlenin ve sevdiklerinizle hisleriniz hakkında konuşun.
 • Gebelik hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için kaydolun.