Folik Asit Hakkında Her Şey: Sıkça Sorulan Sorular

Hamileyken folik asidin gerekli bir vitamin olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak nedir bu folik asit, neden hamile kadınlar için önemlidir ve ne kadar almak gerekir? Folik asit hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarını okuyup daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Folik Asit Nedir?

Folat veya folik asit (folatın sentetik şekli) olarak bilinen B-9 vitamini, akciğerlerinizden vücudunuzun geri kalan kısmına oksijen taşınmasına yardımcı olan kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır. Aynı zamanda sağlıklı hücre büyümesini ve işlevini desteklemeye yardımcı olur. Folik asit, herkesin ihtiyacı olan bir vitamindir, ama özellikle gebelik öncesi ve sırasında kadınlar için çok önemlidir.

Folik Asit Neden Hamile Kadınlar İçin Önemlidir?

Folik asit, beyin veya omurgadaki doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu yapılar, gebeliğin erken dönemlerinde, bebeğinizin nöral tüpünden oluşur; bu nedenle ilk trimesterde yeterli folik asit almak hayati önem taşır. Bazı çalışmalar, folik asidin kalp yetmezliği, yarık dudak ve damak gibi diğer doğum kusurlarına karşı korunmaya da yardımcı olduğunu göstermektedir.

Folik Asidi Gıdadan Alabilir Miyim?

Evet. Aşağıdakilerden zengin bir beslenmeyle doğal yollardan alabilirsiniz

 • Marul, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler

 • Brokoli

 • Kuşkonmaz

 • Mercimek, börülce, bezelye ve barbunya

 • Yer fıstığı dahil fındık, fıstıklar

 • Muz

 • Kavun

 • Çilek

Ayrıca kahvaltılık gevrekler, ekmek, pirinç ve makarna gibi zenginleştirilmiş gıdalardan da folik asit alabilirsiniz. Paketlerin üzerinde yazan içeriklerinden, folik asit katkılı olup olmadıklarına bakabilirsiniz.

Ek Folik Asit Takviyesi Almalı Mıyım?

Tavsiye edilen folik asit miktarını sadece yemeklerden almak zor olabilir. Bu nedenle, hamileyseniz ya da hamile kalmak istiyorsanız, folik asit içeren günlük vitamin desteği alarak yeterli folik asit aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Folik Asit Almaya Ne Zaman Başlamalıyım?

İlk ayında, hamile olduğunuzu bilmeyebilirsiniz. Uzmanlar bu yüzden yetişkin tüm kadınlara, hamile olmasalar bile tedbir olarak her gün folik asit takviyesi almalarını önermektedir. Hamile olduğunuzu öğrendiyseniz ve öncesinde folik asit almamışsanız endişelenmeyin, folik asit takviyenizi bir an evvel almaya başlayın.

Ne Kadar Folik Aside İhtiyacım Var?

Genel olarak yetişkinler 400 mikrogram folik asit almalıdır, ancak hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kadınlar, dengeli beslenme de dahil olmak üzere, tüm kaynaklardan günde 400 ila 800 mikrogram almalıdır. Bol miktarda yapraklı yeşillik, meyve ve baklagillerden zengin bir diyet yapıyorsanız, tek başına ya da doğum öncesi vitamin desteği içinde ek 400 mikrogram folik asit yeterli olabilir. Ancak daha önce nöral tüp defekti yaşanan bir gebelik geçirdiyseniz ya da belli ilaçları alıyorsanız, günlük daha fazla folik aside ihtiyacınız olabilir. Ne kadar folik asit kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, doktorunuzla konuşun.

Folik Asit Eksikliği Anemisinin Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliğine nadir rastlanır, çünkü pek çok gıda folik asitle güçlendirilmiştir ve dengeli beslenen herkes, yeterli miktarda alır. Bununla birlikte, folat eksikliği anemiye yol açabilir ve enerji eksikliği, soluk cilt, iştahsızlık, ishal, sinirlilik veya pütürsüz, hassas bir dil gibi semptomlara neden olabilir.

B12 vitamini ya da demir eksikliğinde de aynı semptomları yaşayabilirsiniz; bu yüzden, sorunun ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için doktorunuza danışın.

Folik Asit Eksikliğinin Nedeni Nedir?

Folik asit, doğal ya da işlenmiş birçok gıdada mevcut olduğundan, folat eksikliği nadiren görülür. Ancak aşağıdakiler sizin için geçerliyse, risk altında olabilirsiniz:

 • Folik asit içermeyen bir beslenme düzeniniz varsa

 • Çölyak gibi bir ince bağırsak hastalığına bağlı olarak folik asit emilimi gerçekleştiremiyorsanız

 • Folik asit emilimine engel olan alkolü fazla tüketiyorsanız

 • Epilepsi ilaçları gibi folik asit emilimine engel olan ilaçlar alıyorsanız

Hamileyken veya emzirirken, vücudunuzun normalden daha fazla folik aside ihtiyacı vardır. Durumunuza uygun miktarda folik asit aldığınızdan emin olmak için, doktorunuza danışın.

Folik asit, hamileyken veya hamile kalmayı planlarken ihtiyaç duyacağınız önemli besinlerden sadece bir tanesidir. Hamilelikte beslenmeyle ilgili daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, gebelikte sağlıklı beslenme ve kullanmanız gereken vitaminlerle ilgili daha fazla bilgi edinin. Böylece, siz ve ufaklığınız sağlıklı kalabilirsiniz.

Çerez Onayı