Bebeğinize ve küçük çocuğunuza ilaç verme

Bebeğin ilacı almasını sağlamanın sırrı mı? Ona ihtiyacı olduğuna inanmasını sağlayın. Miniğiniz sizin şüphenizi sezer ve en iyisini yaptığınıza samimi biçimde inanmadığınız takdirde, ne yaparsanız yapın size direnecektir. Kendinize güvenin ve yavrunuzun güvenini ve itimadını kazanmak için kararlı olun.

Çocuğunuzun ilacını almasını sağlamak için ipuçları

 • Çocuğunuz veya bebeğinizin herhangi bir ilacı alırken en az 45 derecelik açıda olmasını, çocuğunuz büyük ise ayakta durmasını veya oturmasını sağlayın.

 • Bebeğe veya yürümeye başlayan çocuğa, ağzın kenarı boyunca, yaklaşık yarı yol aşağıda olacak şekilde sıvı ilaç verin. Eğer doğrudan çocuğunuzun ağız tabanının ortasına giderse öğürmesine neden olabilir. Tabletleri dilin arkasına yerleştirin, aksi halde tableti tükürerek atabilir.

 • Mümkün olan durumlarda ilacın kötü tadını gizleyin. Elma püresi, yoğurt, puding ve reçel en sevilen yiyeceklerdendir. En dirençli bebeklerde yumuşak şekerleme parçaları, dondurma veya çikolata şurubunu deneyebilirsiniz. Eğer meyve suyu gibi sıvılarla karıştırıyorsanız sadece az miktarda kullanın – ilacın önemli bir bölümü fincan, bardak ya da şişenin kenarlarında kalacaktır.

 • Ölçme kaşığı kullanın. Bu sıradan sofra takımlarına göre daha doğru sonuç verecektir. Üzerinde dozaj işaretleri olan plastik ilaç kaşığı kullanmak daha da iyidir.

 • İlaç “şeker değildir ”, o nedenle yürümeye başlayan çocuklar veya daha büyük çocuklarla konuşurken ona şeker demeyin. Bu muhtemel bir karışıklığına yarabilir. Olduğu gibi söyleyin.

 • Ergenlik çağına gelmemiş çocuğu ilacını alırken daima gözetim altında tutun.

 • İlaç almayı reddeden bir çocukta ceza işe yaramayacaktır. Çoğu ilacın tadı kötüdür ve hepimiz genellikle doğada bulunduğunda zehirli olan acı tatlardan kaçınmaya programlanmışızdır. Israr edin ve yılmadan devam edin. Görev tamamlandığında, işteki başarıdan ötürü KOCAMAN bir kucaklama ve kutlamayı da unutmayın — her ikiniz için de!

Yaşa özel bilgiler

İşte çocuğunuzun yaşına dayalı bazı özel stratejiler ve teknikler.

Bebekler

 • İlaç verirken bebeğinizi elleri aşağıda, başı desteklenmiş olarak, 45 derecelik açı ile tutun.

 • Plastik bir şırınga, ilaç damlalığı ya da biberonun meme ucunu kullanarak, ilacı dilinin arkasına, kenarına yakın olacak şekilde damlatın. Damlalığı yanaklarının iç kısmına damlatmamaya dikkat edin çünkü bebeğiniz bunun tümünü ilk fırsatta kesinlikle tükürerek atacaktır. Ayrıca ilacı bebeğinizin boğazından aşağı fışkırtmaktan da kaçının, aksi halde boğulabilir.

 • Ona acı tadı giderecek bir bardak süt veya meyve suyu verin.

Yürümeye başlayan ve okul öncesi çocuklar

 • Bazı sıvı ilaçların tadını birçok biçimde azaltabilirsiniz.

 • İlacı soğutun veya çocuğunuzun ilacı almadan önce bir lolipop veya küçük buz parçaları emmesini sağlayın. Ardından tadın gitmesi için en sevdiği soğuk içeceği verin. Düşük sıcaklıklar tat alma cisimciklerini uyuşturur.

 • İlacı çikolatalı puding veya meyveli içecek tozu gibi güçlü aromaya sahip bir gıda ile karıştırın. Çocuğunuzun karıştırılmış gıdanın tümünü aldığından emin olun. İlacı elma suyu gibi güçlü tadı olan bir sıvıda da çözündürebilirsiniz. Önemli olan çocuğunuzun ilacın tümünü içmesidir.

 • Son çare olarak, çocuğunuzu tutup ona ilacı verebilirsiniz. Eğer yanınızda bir yetişkin var ise çocuğa sımsıkı sarılmasını, kollarını aşağıda, başını da 45 derece açı ile tutmasını isteyebilirsiniz. Bu çocuğun kendisini güçsüz hissetmesine neden olur ancak sonrasında ilacı aldığı için onu kutlayın. Bir dahaki sefere ilacı kendisini alma ya da başkası tarafından tutularak alma arasında seçim yapabileceğini söyleyin.

Çerez Onayı