Çocuk Doktoruyla işbirliği yapmak

Çok sayıda doktor artık en iyi ilişkinin ortaklık olduğuna inanıyor. Doktorlar sağlık bilgileri, tanı ve tedavi konusunda uzman olsa da çocukları konusunda uzman olanlar, anne-babalardır. Birlikte, daha iyi kararlar verebilirler. Küçük çocuklar için bu kararlar genellikle rutin doktor kontrollerinde verilirken hastalık veya sorun kaynaklı ziyaretlerde de kararlar alınabilir.

Rutin doktor kontrolü

Doktorların her bir genel sağlık kontrolü için ortalama bir çocuğun ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş bir planı vardır. Bu da çoğu aile için iyi bir şekilde işler. Aktif bir rol alırsanız bu ziyaret çok daha değerli olabilir. Ebeveynler ayrıca çocuklarının büyümesini izlemeye yardımcı olabilir ve her türlü sorunlarını veya endişe verici eğilimleri sorabilir. Unutmayın ki doktorlar normal gelişimi takip ederler ama bebeğinizi gözlemlemek için çok kısa bir süreleri vardır. Bir tehlike işareti veya doktorun tespit etmediği büyümeyle ilgili bir sorun olduğuna inanıyorsanız konuşun.

Hastalık veya sorunlar kaynaklı ziyaretler

Bir ebeveynin işi, hastalık ya da sorun hakkında doktora doğru bilgiler vermektir. Bir doktorun işi ise seçenekleri bilmek ve bunları aileye açıklamaktır. Birlikte, en iyi eylem planına karar verebilirler. Örneğin bir kulak enfeksiyonu için antibiyotik kullanılıp kullanılmayacağı, ne zaman kullanılacağı, ilaca ne hızla başlanacağı ve hatta kulak enfeksiyonu tekrarlanırsa ne yapılacağı konusunda seçenekler vardır. Bunların tümü, o çocuk ve o aile için en iyi neyin işe yaradığına bağlıdır. Her zaman kilit önem taşıyan şey, ebeveynler ile doktorlar arasındaki ortaklıktır.

Geleceğe yönelik bir ortaklık

Çocuğunuz için bir doktor seçerken o kişinin karar alma sürecinde de bir ortak olacağını unutmayın. İçinize sinen ve bir ebeveyn olarak size saygı duyan birini isteyeceğiniz kesindir.

Bazı doktorlar daha geleneksel bir yaklaşıma sahiptir; bu yüzden doktorunuza ortaklık kurma ve kararları paylaşma konusunda nasıl hissettiğini doğrudan sorun.

Çerez Onayı