Bebeklerde Batık Tırnaklar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bebeğinizi yıkarken (ya da onun ayağını tutup "Bu Küçük Domuzcuk Markete Gitti" ninnisini söylerken), tırnaklarında tırnak batması gibi görünen bir durum fark edebilirsiniz. Gerçekten tırnak batması mıdır? Ne yapmanız gerekiyor? Ve neden ilk olarak ortaya çıktı? İşte bu sıkça sorulan soruların bazılarını burada cevaplıyoruz.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnak köşelerinin çevreleyen deriye doğru büyümesi durumudur. Diğer parmaklardan daha çok başparmakta meydana gelme eğilimindedir.

Bebeklerde Tırnak Batması Olabilir mi?

Evet, bebeğiniz tırnak batması geliştirebilir, ancak tırnak gerçekte içe batmamış olsa bile içe batmış gibi görünebilir. Bunun nedeni, yumuşak ve esnek olan bebek tırnaklarının kenarlarda kavis yapmasıdır. Tırnak kırmızı ve şişmemişse, mutlaka içe batmış değildir. Bebeğinizin tırnak batması olup olmadığından emin değilseniz, küçük bebeğinizin sağlık sağlayıcısı gözlem yaparak size bilgi verebilir.

Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

 • İşte bebeğinizin tırnak batması olabileceğine dair bazı belirtiler:

 • Bölgenin kızarıklığı ve şişmesi

 • Tırnak çevresinde, özellikle dokunulduğunda ağrı veya hassasiyet

 • Tırnağın içe batmış olduğu yerde irin veya sarı sıvı oluşumu

 • Ayakkabı giyildiğinde baskı hissi (unutmayın, bebeğiniz sadece dışarıda yürümeye başladığında ayakkabıya ihtiyaç duyar; bebeğinizin ilk ayakkabıları hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın).

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batması aşağıdaki durumlarda gelişebilir:

 • Tırnak o kadar keskindir ki deriye batması enfeksiyona yol açar.

 • Tırnağın köşeleri daha da içeri doğru büyümeye devam eder.

 • Tırnaklar çok kısa kesilmiş veya kenarları yuvarlatılmıştır.

 • Ayakkabılar çok sıkıdır (daha büyük bebekler ve çocuklarda).

Bebenizin Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizin tırnak etrafındaki deri sadece kızarmış ve şişmiş durumdaysa, irin akıntısı yoksa ve bebeğiniz ateşi yoksa, şu evde uygulayabileceğiniz yöntemi deneyebilirsiniz:

Bebeğinizin ayak parmaklarını günlük olarak iki kez 20 dakika boyunca ılık sabunlu suya batırın (bebeği suyun içinde veya yakınında asla gözetimsiz bırakmayın; bu süre boyunca yanında olmayı planlayın).

 • Suda beklerken, kesik bölgenin etrafını nazikçe masaj yapın.

 • Tırnağı nazikçe kaldırarak kesik bölgenin dışına doğru çıkmaya çalışın.

 • Bebeğinizin ayağını tamamen kurulayın.

 • Etkilenen tırnak bölgesine reçetesiz satılan bir antibiyotik krem kullanarak enfeksiyonu önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olun.

Bebeklerde Tırnak Batmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Bebeklerinizin ileride tırnak batması sorunu yaşamaması için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Tırnakları her zaman düz kesin.

 • Köşeleri yuvarlamayın.

 • Tırnakları fazla kısa kesmeyin.

 • Bebeklerinizin banyo sonrası tırnakları yumuşak olacaktır, bu da içeri doğru büyümeye başladıklarında köşelerini yukarı doğru bükme fırsatınızın olduğu en iyi zamandır.

Tırnak Batması Tedavi Edilmezse Ne Olabilir?

Sadece küçük bir rahatsızlık ve rahatsızlık olmanın ötesinde, tedavi edilmeyen bir tırnak batması enfeksiyona yol açabilir. Enfeksiyonlar, özellikle bebeğinizin başka altta yatan sağlık sorunları varsa ciddi olabilir.

Bebekinizin Sağlık Hizmeti Sağlayıcısını Ne Zaman Görmelisiniz?

Bebeklerinizin tırnak batması enfekte olursa, bebeklerinizin sağlık hizmeti sağlayıcısını görmelisiniz. Eğer tırnak kırmızı, şişmiş, dokunmaya hassas ve irin akıtıyorsa, büyük olasılıkla enfekte olmuştur.

Bebeklerinizin sağlık hizmeti sağlayıcısı, bebeğinizin tırnağının batmış kısmını çıkarabilir ve iyileşmesini kolaylaştırmak için antibiyotik reçete edebilir.

Eğer bebeğiniz ateşlenirse, kızarıklık parmağın ötesine yayılıyorsa ve evdeki tedaviden bir hafta sonra düzelme göstermezse, hemen bebeğinizin sağlık hizmeti sağlayıcısıyla iletişime geçin.

Sonuç olarak

Bebeğinizin tırnak batmasıyla karşılaşmak başta endişe verici olabilir, ancak tırnak batması evde etkili bir şekilde tedavi edilebilir veya bebeğinizin sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından tedavi edilebilir. Daha ciddi bir enfeksiyon oluşmasını önlemek için tırnak batmasını mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Evde tedavi, tırnağı ıslatmayı ve keseden çıkarmayı denemeyi içerebilir. Bu yardımcı olmazsa, bebeğinizin sağlık hizmeti sağlayıcısına gitmek gerekebilir ve tırnak kısa sürede normale dönecektir.

Çerez Onayı