Yenidoğanların ve bebeklerin ateşini düşürme

Ateş çocuğunuzun vücudunun enfeksiyonla mücadele ettiği anlamına gelir. Tek başına ateş çocuğun ağır hasta olduğu anlamına gelmez. Düşük ila orta derecede ateş vücudun olağan küçük çocukluk hastalıklarına karşı savunma mekanizmasıdır.

Bebekte ateş

Küçük bir bebeğin (2 aylıktan küçük) ateşlenmesi ciddiye alınmalıdır. 38 °C'nin üzerindeki rektal ateş yüksek olarak kabul edilir. Bu yaşta kulak termometresinin kullanılması tavsiye edilmez.

Sizin yapabilecekleriniz

Eğer bebeğinizin (2 aylıktan küçük) ateşi çıktı ise bir kat giysiyi çıkarın ve 15 ila 20 dakika içinde tekrar ateşini ölçün. Eğer o noktada normale dönmemişse ya da bebeğiniz aşırı halsiz görünüyor, emmiyor ya da son derece mızmız ise sağlık uzmanınızı arayın.

Sağlık uzmanınıza söylemeniz gerekenler

Doktorunuz iyi emip emmediğini, uyanmasının, dikkatini çekmenin kolay olup olmadığını, başka herhangi bir hastalık belirtisi gösterip göstermediğini bildirin. Bebeğinizin son bir iki haftada herhangi bir hastalığa maruz kalıp kalmadığını veya herhangi bir kronik sağlık sorunu olup olmadığını belirtin.

Daha büyük bir bebekte veya yürümeye başlayan çocukta ateş

Genel bir kural olarak, 39,5 °C'nin üzerindeki ateş, 39,5 °C'nin altındaki ateşe göre daha ciddi bir hastalık belirtisidir, ancak çocuğun ne kadar hasta gibi davrandığı, ateşin yüksekliğinden daha önemlidir.

Sizin yapabilecekleriniz

Bebeğiniz üç aylıktan daha büyük ise, dilerseniz ateşini ya da rahatsızlığını hafifletmek için ona asetaminofen verin. Bebeğe asla aspirin vermeyin. Ilık banyolar da, çocuklar üşümediği ve titremeye başlamadığı sürece onların ateşini düşürür. Titremek vücudun ateşinin aslında yükseldiği anlamına gelir; bu sizin istediğinizin tam tersidir.

Sağlık uzmanınıza söylemeniz gerekenler

Çocuğunuzun ateşini yakından takip edin. Eğer endişeye kapılırsanız ya da hasta görünmeye başlar ise bu durumu sağlık uzmanınıza bildirin.

Çerez Onayı