Stressiz Anne, Stressiz Bebek

Ailede beklenmedik bir değişiklik olduğunda, örneğin; anne veya baba işini kaybettiğinde, anne  işe dönme veya çalışmaya başlama kararı aldığında; aileden biri vefat ettiğinde, boşanma söz konusu olduğunda stres yaşanması kaçınılmazdır. Böylesi durumlarda bebeğinizin yaşayacağı stresle nasıl başa çıkabileceğini doktorunuzla veya pedagogunuzla konuşmalısınız. 

Siz farkına varmayabilirsiniz ancak ailede yaşanan stres, bebekleri fazlasıyla etkiler. 

Öncelikle bebeğinizin kaygılı davranışlarda bulunup bulunmadığını takip etmeniz önemlidir.

İşte stres altında bir bebekte görebileceğiniz bazı değişimler:

• Uyku düzeninde değişiklikler

• Nedenini anlamakta zorlandığınız huzursuzluk hali

• İsteksiz ve öfkeli hareketler

• Etkinliklerinde aşırı ve ani bir yükseliş

Bu belirtileri fark ettiyseniz ne yapmalısınız?  Bebeğinizi güvende hissettirin.  Bebeğinize yapabileceğiniz en iyi şey ona sevginizin daimi olduğunu göstermek ve güvende olduğunu hissettirmektir. Bebeğiniz sizinle her duygusunu paylaşabileceğini bilmelidir. Onunla oynarken ilginizi gösterin, duygularının farkında olduğunuzu ona açıklayın. Anlaşıldığını hissetmek bebeğinizin güvende hissetmesini ve kaygısının azalmasını sağlayacaktır. İyi haber şu ki, bu stres ve kaygı durumu sürekli olmayacak ve bebeğiniz desteğinizle birlikte rutin yaşantısına devam edebilecektir.

Ancak bebeğinizin kaygılı davranışlarında bir farklılık görmüyor aksine kaygısının yoğunlaştığını  gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Çerez Onayı