3 yaş için iyi yeme alışkanlıkları

Üç yaşındaki çocuğunuz yeni yiyecekler denemede geçen yıla göre daha isteklidir. Yeni veya ilginç bir şekilde sunulan yiyecekleri kabul etmeye kesinlikle daha açıktır. Yaratıcılığınızı açığa çıkarın ve yemek vaktini eğlence, aile ve kalıcı gelenekler çevresinde düzenleyin.

Bir aile olarak birlikte yemek

Üç yaşındaki çocuklar yemek masasında yeme ve sosyalleşme hakkında çok şey öğrenir. Araştırmalar aileleri ile günde en az bir öğün yemek yiyen çocukların daha iyi sözcük dağarcıkları ve daha iyi diyetleri olduğunu göstermektedir. Yemek sırasında televizyonu kapatın ve onun yerine birbirinizle konuşun. Yemekleri düzenli zamanlarda, mutfak veya yemek odası masası gibi düzenli bir yerde yiyin.

Sofra adabı

Ona "lütfen," "teşekkür ederim" ve "izin verir misin” demeyi öğretin. Sofrayı hazırlamaya ve sonra da toplamaya yardımcı olmalıdır. Aile yemeklerinin alışkanlıkları ve ritüellerinden hoşlanacaktır.

Kabızlıkla baş etme

Okul öncesi çocuğunuzun dışkısı sertse ve acı veriyorsa ya da bir, iki gün tuvalete çıkmadıysa, hemen diyetini değiştirin. Sorun bir, iki günde düzelmezse, doktorunuza danışın. Bu çok uzun süre devam ederse çocuğunuz tuvaleti kullanmaya isteksiz olabilir.

Bu yol gösterici ilkeler işleri biraz daha kolaylaştıracaktır.

Daha önce yapmadıysanız, çocuğunuza biberondan bıraktırmak için önlem alın. Bu yaşta biberondan içme evde ve okulda uygun beslenme alışkanlıklarını edinmesini zorlaştırabilir.

İyi davranış için bir ödül olarak yiyecekleri kullanmaktan kaçının. Araştırmalar bu davranışın kısa vadede yemede azalmaya ve uzun vadede çatışmalara yol açtığını göstermektedir.

Sert şeker ve sakız gibi nefes borusuna takılabilecek küçük, sert gıdalardan kaçının.

Afiyet olsun!

Çerez Onayı