Hamilelikte Aşerme Hakkında

Aşerme deyince gözünüzde, gecenin bir yarısı turşuyla birlikte bir koca kase dondurma yemek canlanabilir. Belki bu sizsiniz... ya da belki her anne adayı kendine özgü olduğu için, çok farklı şeylere aşerebilirsiniz. Kendinizi sadece birkaç ay önce sevdiğiniz bir koku ya da tattan tiksinirken ya da hiçbir şeye aşermezken bulabilirsiniz. Aşerme ve tiksinmeler genellikle endişelenilmesi gereken şeyler değildir ve kendinizi biraz çikolata ve dondurmayla şımartabilirsiniz. Bununla birlikte, canınız gıda olmayan maddeleri (kil veya tebeşir gibi) çekiyorsa, doktorunuza başvurmalısınız. Bu en “ilginç” gebelik belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, okumaya devam edin.

Aşermenin Nedeni Nedir?

Uzmanlar, bu karşı koyması zor gebelik aşermelerine neyin neden olduğu konusunda emin olmasalar da, vücudunuzun size beslenmenizde eksik olan besinleri (mesela C vitamini, kalsiyum ya da demir) söyleme yolu olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında daha güçlü tatlara ihtiyaç duymanız veya bebeğinizin beslenmesini sağladığı için, vücudunuzun ekstra kalori ihtiyacının bir sonucu olabilir. İlk trimesterdeki erken gebelik aşermeleri, gebelik hormonlarının artışıyla da ilgili olabilir. Ayrıca biraz bunalmış, yorgun ya da duygusal hissettiğiniz için size kendinizi en iyi hissettiren yiyeceklere arzu duymanız da mümkündür.

Gebelikte Tiksinti Nedir?

Gebeliğiniz sırasında kendinizi bir anda, daha önce hiç rahatsız olmadığınız belli bir yiyeceğin kokusu ya da tadına (ya da ikisine birden) tahammül edemezken bulabilirsiniz. Kahve ve balık en çok tiksinilenler arasındadır. Bu olumsuzlukları neyin tetiklediğine dair farklı teoriler olsa da, sebebi sadece hormonlarınızdaki değişimlere bağlı olarak belli koku ve tatlara daha duyarlı olmanız olabilir. Sabah bulantısı belli bazı kokular midenizi daha çok bulandırabileceği için, bazı tiksinmelerin nedeni olabilir.

Gebelikte Aşerme ve Tiksinme Ne Zaman Başlar ve Biter?

Aşerme ve tiksinmeler,ilk trimesterde vücudunuzdaki tüm hormonal değişimlerle birlikte ortaya çıkan, gebeliğin erken belirtileridir. Birçok kadın için ikinci trimesterde aşermeler azalır ve bebeğiniz doğduktan sonra tüm aşerme ve tiksinmeler geçmişte kalır. Bazı kadınlarsa bunların hiçbirini yaşamaz.

Bildik Gebelik Aşermeleri

Tuhaf gebelik aşermeleri hakkında yapılan şakaları duymuşsunuzdur. Bifteğinize şeker serpmeseniz de, özellikle geceleri sıradışı yeme istekleri duyabilirsiniz. Her anne adayının kendi hikayesi olsa da, işte en bilinen gebelik aşermeleri:

  • Dondurma

  • Çikolata

  • Yumurta

  • Peynir

  • Jambon

  • Meyve

  • Fıstık ezmesi

  • Acı biber ya da baharatlı gıdalar

  • Turşu

  • Limon

Çılgın Aşermeler

Bunlar nedir? Bilim adamları bundan tam olarak emin olmasa bile, gebelik sırasındaki aşermeler, bedeninizin beslenmenizde eksik olan şeyleri size bildirme yolu olabilir. Fakat hardal ve dondurmanın nasıl bir beslenme dengesizliği ile alakalı olduğunu tahmin etmek güç!

Turşu ve Dondurma

Gebe kadınlar ve tuhaf yemek alışkanlıkları hakkında pek çok komik şey duymuşsunuzdur. Ayçöreğinize hardal sürme veya bifteğinize şeker serpme yolunu seçmemiş olsanız bile, özellikle gece geç saatte olmak üzere bazı sıra dışı aşermeler deneyimlemiş olabilirsiniz! Bazı uzmanlar bu aşermelerin bedeninizin beslenmenizde eksik olan şeyleri size bildirme yolu olduğuna inanır. Nedeni aynı zamanda gebelik sırasında daha yoğun tatlara veya beslenmenin erken gebelikteki önemi nedeniyle ekstra kalorilere ihtiyaç duymanız olabilir. Gebelikte beslenme alışkanlıklarınız ne olursa olsun, canınız bir şey yemek istediğinde bedeninize kulak vermeniz önemlidir. Fakat çoğu aşermenin zararsız olmasına rağmen, erken gebelik döneminde iyi beslenmeyle işe başlayarak her zaman sağlıklı, besleyici yiyecekleri tercih etmeye çalışmalısınız. Ve yenilmez bir maddeyi yeme isteğinize boyun eğmemelisiniz. İnsanların tüketimi için olmayan herhangi bir maddenin size veya bebeğinize zararı dokunabilir. Gece geç saatte aşermeleri önlemek için dengeli öğünler yiyin ve yatmadan önce bir bardak sütle hafif bir atıştırmalık alın.

Gebelikte Aşermeyle İlgili Ne Yapmak Gerekir?

Aşerme başladığında düşündüğünüz tek şey, arzuladığınız yiyecektir ve yerine başka hiçbir şey istemezsiniz. Aşerdiğiniz şey sağlığınız açısından kabul edilebilir bir gıdaysa, yemenizde bir sakınca yoktur. Başka bir deyişle, canınız çikolata istiyorsa, o zaman çikolata yiyin! Bazen neye aşerdiğiniz belli olmayabilir bile, ama onun dışında bir şey yeme fikrine katlanamazsınız. Hatta başka bir yiyeceğin yanına yaklaşma fikri bile midenizi bulandırabilir.

Aşerme ve tiksinmeler, anne adaylarınınki birbirleriyle aynı olmasa da, gebeliğin normal bir parçasıdır. Belki tuzlu atıştırmalıklara doyamıyorsunuz, belki de tatlı şeyler istiyorsunuz. Belki canınız hem soğuk hem de gevrek bir şeyler istiyor ya da kendinizi birden normalde bir arada yemeyi hayal bile edemeyeceğiniz yiyecekleri yerken buldunuz. Halk arasında “Ye ekşiyi, doğur Ayşe’yi; ye tatlıyı, doğur atlıyı” dediklerini bilirsiniz. Elbette bunun bilimsel bir yanı yok. Açıkçası, kimse gebelikte ekşi ya da tatlı aşermenin neyle sonuçlanacağını bilmiyor.

Doktorunuza Söylemeniz Gereken Aşermeler

Bazı hamile kadınlar kil, deterjan, toprak, kül ya da buz gibi gıda olmayan şeylere aşerir. Bu duruma “pika” adı verilir ve bir besin eksikliği göstergesi olabilir. Siz de bu türden gıda olmayan şeyleri yeme isteği duyuyorsanız, doktorunuza danışın; size ve bebeğinize zararlı olabileceği için aşermenize yenik düşmeyin.

Aşermeler normaldir, hata bazen komik bile olabilir. Sizin de muhtemelen birtakım böyle eğlenceli hikayeleriniz olacak. Gıda, beslenme ve gebeliğinizle ilgili daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Hamilelikte Beslenme makalemizi, hamilelikte uzak durmanız gereken gıdaları okuyabilir ya da kilo kontrolünüz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İkinizin de ihtiyacı olan besinleri aldığınız sürece, kendinizi arada sırada şımartmanızda hiçbir sakınca olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Vücudunuzu dinleyin ve hamileliğinizin tadını çıkarın.

Çerez Onayı